Fokhagymás kacsacomb szezonális sült zöldségekkel

Kacsacomb fokhagymásan őszi és téli sült zöldségekkel

A kacsa viszonylag kényes hús, könnyen kiszárad, ezért fontos, hogy a lehető legtöbb szaftot bent tartsuk. Elmaradhatatlan lépés a sütés előtt, hogy serpenyőben megpirítsuk, és mindvégig a saját zsírját élvezhesse, így lesz igazán puha és szaftos, a bőre pedig ropogós. A fűszerezés széles skálán mozog, mivel a fokhagymás kacsacomb csak egy alternatíva. Elbírja a távol-keleti ízeket (gyömbér, narancs) és az erősebb zöldfűszereket is (rozmaring, kakukkfű).

A kacsa önmagában is eléggé különleges és finom húsféle,  az ünnepi asztal vagy a baráti vacsora dísze lehet. A konfitált, vagyis a zsírban, lassú tűzön sült kacsa vitathatatlanul a legismertebb.  De hasonlóan gyakran kerül asztalra a rozé kacsamell, a narancsos kacsamell és minden olyan verzió, ahol a hús mellé valamilyen fanyar vagy savanykás mártás, esetleg sült köret tartozik. Ebben a receptben a savanykás ízt a balzsamecet adja, az édeskés, gyümölcsös jelleget a sült cékla és a sütőtök. 

Fokhagymás kacsacomb recept

A kacsához:

  • 4 db pecsenye kacsacomb
  • 2-3 kisebb babérlevél
  • 1 db lila hagyma
  • 5 cikk fokhagyma
  • ½ kiskanál őrölt rozmaring
  • ½ kiskanál őrölt kömény
  • 1 kiskanál só
  • ½ kiskanál őrölt feketebors
  • ½ kiskanál szárított kakukkfű
  • 2 kanál kacsazsír

A zöldségkörethez:

  • ½ közepes méretű sütőtök
  • 1 db nagy vagy 2 db közepes cékla
  • 3 sárgarépa
  • só és őrölt bors ízlés szerint
  • ½ kiskanál szárított kakukkfű
  • 1-2 kiskanál olívaolaj
  • 2 kiskanál balzsamecet

A kacsacombok elkészítése

A kacsacombokat hideg víz alatt leöblítjük és papírtörlővel szárazra itatjuk. Egy éles késsel a szárcsonton körbevágjuk a bőrt és az inakat, majd a csontot a porcos vége felé letisztítjuk, a porcot és a bőrt leszedjük. A nagyobb zsírdarabokat és felesleges bőrt levágjuk, a tokokat eltávolítjuk.

 

A fokhagymát áttörjük és a fűszerekkel eldolgozzuk, majd a combok húsos oldalát alaposan bedörzsöljük vele, de a bőrös oldalára ne kerüljön.

Egy serpenyőbe helyezzük a combokat a bőrös oldalukkal lefelé. Bekapcsoljuk alatta a főzőlapot a legnagyobb fokozatra és hagyjuk, hogy a combok a serpenyővel együtt felmelegedjenek. Zsiradékot nem szükséges alá tenni, mivel a kacsa bőréből szépen kisül a zsír. Addig pirítjuk míg színt kap, ez nagyjából 3-4 percet vesz igénybe.

A combokat áttesszük egy lapos tepsibe a húsos-fűszeres oldalukkal lefele. A kisült zsírt és az extra mennyiséget rácsurgatjuk a combok tetejére, melléjük helyezzük a negyedelt hagymát és a babérleveleket. A tepsit letakarjuk alufóliával és 200 fokra előmelegített sütőben 1-1,5 órát sütjük. A sütési idő igazodjon a combok méretéhez. Hatalmas hízott kacsacomb esetében akár két óráig is eltarthat, míg a hús teljesen megpuhul. 

A sütés vége előtt nagyjából negyed órával vegyük le a fóliát a tepsiről és 220 fokon fejezzük be a combok sütését. Ha megsültek vegyük ki a sütőből a tepsit és letakarva pihentessük 15 percig, majd tálalhatunk.

Kacsacomb fokhagymásan őszi és téli sült zöldségekkel

A kacsabombokat letisztítjuk

Kacsacomb fokhagymásan őszi és téli sült zöldségekkel

A fűszereket és fokhagymát beledörzsöljük

A combokat készre sütjük

A zöldségköret elkészítése

A tököt hámozzuk meg, vágjuk félbe és távolítsuk el a magokat, majd vágjuk falatnyi darabokra. A sárgarépát pucoljuk meg és karikázzuk fel ujjnyi vastagságúra. A céklát hámozzuk meg és vágjuk a tökhöz hasonló méretűre. A cékla pucolásakor gumikesztyűt használni, mert erősen pigmentált és megszínezi az ujjakat. 

A zöldségeket öntsük össze egy keverőtálba, szórjuk meg az olajjal és a fűszerekkel majd alaposan rázogassuk össze, hogy mindenhova kerüljön az ízesítőkből.

Rendezzük el a darabokat a tepsin úgy, hogy azok lehetőleg ne fedjék egymást, így minden falat kívülről ropogósra sülhet. Végül locsoljuk meg őket a balzsamecettel. 200 fokon 35-40 percig sütjük, míg erőteljes élénk színűvé válnak és a külsejük enyhén megpirul.

A fokhagymás kacsacomb és a köret sülése közben szenzációs illatok terjengenek a konyhában, amit az ecet aromája teljesen felélénkít. A balzsamecet szőlőből készül, ezért az erjesztés módjának köszönhetően gazdag antioxidánsokban és a szervezetünk számára fontos tápanyagokban. A répa, a tök és a cékla egyaránt édeskés ízt kapnak sülés közben, amit a balzsamecet még jobban kihangsúlyoz. Aki különösen kedveli akár a tányérra szedett zöldséget frissen is meglocsolhatja vele, de vigyázzunk, ne essünk túlzásba, mert nagy mennyiségben kellemetlenné válhat!

Kacsacomb fokhagymásan őszi és téli sült zöldségekkel
Kacsacomb fokhagymásan őszi és téli sült zöldségekkel
Facebook megosztás
Tűzd ki Pinteresten
Oszd meg egy baráttal
Kapcsolódó