Házi kacsamájkrém – százszor jobb, mint a bolti!

Házi kacsamájkrém recept, otthon készíthető adalékmentes májkrém

A három kedvenc reggeli/vacsora kencém a padlizsánkrém, a tepertőkrém és a házi májkrém. Utóbbit több féle képpen szoktam készíteni, a májhoz igazítom a fűszerezést, ami állatonként eltér. A csirkemáj sok mindent elbír, saját íze nem túl erős, azonban a marha-, borjú-, sertés- és a kacsamáj karakteresebb, (például a borjú igen lágy ízű, az erős fűszerek elnyomják), ezeket mind másképp ízesítem. Ebben a posztban megosztom a házi kacsamájkrém egyszerű receptjét.

A csirkemájat legtöbbször szívvel együtt adják, nem szoktam beletenni, eléggé kicsik és a tisztítás is macerás, ezért inkább kacsamájat szoktam beszerezni, aminek kilónkénti ára 500-800 forint között mozog, harminc deka egy öttagú családnak is elegendő alapanyag 2-3 étkezésre.

Májkrém

Hozzávalók

  • 30 dkg kacsamáj
  • 1 nagy vagy 2 kisebb fej vöröshagyma (lehet lila hagymával vegyesen)
  • 2-3 cikk fokhagyma
  • 1/2 kiskanál só
  • jókora csipet őrölt bors
  • 1-2 főtt tojás (elhagyható, de jót tesz az íznek és az állagnak, az elkészült krémből nem érződik ki sem az íze, sem az illata, szépen elegyedik)
  • 1 kiskanál szárított zsálya
  • 1 kiskanál szárított majoranna
  • 1-2 csipet szárított kakukkfű
  • 1-2 csipet őrölt rozmaring
  • 1 csipet őrölt kömény
  • 2 kiskanál mustár
  • 2-3 bő evőkanál kacsazsír vagy libazsír
  • 1,5-2 dl víz

A jó és könnyen kenhető májkrém titka a megfelelő mennyiségű zsír. Típustól függetlenül mindig kacsa- vagy libazsírt használok. Sokkal finomabb, illatosabb és számomra szimpatikusabb, mint a sima sertészsír. A zsírban nem csak a májat sütöm meg, hanem a hagymát, fokhagymát és a fűszereket is. Van aki vajjal készíti, de úgy gondolom, hogy nem igazán illik hozzá, a vajban nem lehet kisütni, hanem olajban kell megpirítani, majd a vajat külön, turmixoláskor kell adagolni, amitől megváltozik az ízhatás. Ráadásul a vajtól nehezebben kenhető, mint ha zsírral készült volna.

Általában akkora adagot készítek, hogy Anyunak is jusson belőle, ezért egy kisebb háztartásban a recept hozzávalóit érdemes megfelezni. Akár 6-7 napig is eláll a hűtőben gond nélkül egy jól zárható üvegben vagy dobozban.

Házi kacsamájkrém recept, otthon készíthető adalékmentes májkrém
Házi kacsamájkrém recept, otthon készíthető adalékmentes májkrém

Házi kacsamájkrém elkészítése

Első lépésként előkészítem a májat. Kacsamájjal valamivel könnyebb bánni, mint a nála kisebb csirkemájjal. Tisztításkor kivágom az ereket és a hozzá tartozó szöveteket, valamint az esetleges elszíneződött, zöld, vagyis epés részeket kidobom. Szerencsés esetben a hentes ezt bele sem teszi, de tálcás áru esetén előfordulhat. Van aki egy éjszakára fokhagymás tejbe áztatja, de krémhez szerintem teljesen felesleges, az inkább sütéshez jó eljárás.

A hagymát megpucolom és szálára vágom, fokhagymát megtisztítom és felaprítom vagy átnyomom a nyomón. Mélyebb kis méretű lábosban felhevítem a zsiradékot, beledobom a hagymát, majd 1-2 perc múlva hozzáadom a nagyjából egyformára darabolt májat (nem kell túl kicsire vágni), sót, borsot, fűszereket, felöntöm a vízzel és hagyom puhára főni/sülni. Akkor jó, ha a májat kissé az edény falához nyomva már nem enged véres levet. Ekkor hozzárakom a fokhagymát és még két percig sütöm. Fontos, hogy a víz a lehető legjobban elpárologjon, mert nincs rá szükség, csupán azért kerül bele, hogy a májnak legyen ideje megpuhulni mielőtt kérget kapna a sütéstől.

Ha már kihűlt annyira, hogy ne égessük meg magunkat vele bele lehet önteni a késes aprítóba (praktikusabb mint egy merülő mixer vagy turmixgép). Ezen a ponton kerül hozzá a mustár és a tojás, majd addig járatjuk a masinát, míg szép krémes állagot nem kapunk.

A hagymáktól kellemesen édeskés lesz, a mustártól és kakukkfűtől pedig intenzíven fűszeres. A sóval érdemes óvatosan bánni a szárított fűszerekkel. Ha sütés után sótlannak is tűnik várjuk az utólagos sózással, mert a mustár is hozzáad és könnyen túltolhatjuk.

Házi kacsamájkrém recept, otthon készíthető adalékmentes májkrém

Remélem kipróbáljátok, mert a házi kacsamájkrém teljesen más, mint a bolti változata, amiben csontliszttől kezdve minden más is van, aminek semmi keresnivalója egy normális ételben. Tavasz van, bőven tudjuk köríteni friss zöldségekkel, salátákkal. A karantén ideje alatt a friss kenyér némileg ritkább élmény, de ha nincs kedvünk otthon begyúrni egy igazi ropogós héjú finomságot, akkor az Aldi-ban és Spar-ban vásárolható félkész, elősütött kiflik is megteszik! Finom puha belsejű, piros ropogós külsejű pékárut kínálhatunk mellé kb. tíz perc alatt.

Facebook megosztás
Tűzd ki Pinteresten
Oszd meg egy baráttal
Kapcsolódó